Kategooriad:

Miniuuring naistele

23. juuni 2017


Puutusin kokku nii oma töös kui eraelus naistega kes kannatasid tõsiste terviserikete all. Kellel oli raua üledoos, mis oli muutunud eluohtlikuks ning kes viidi aeg-ajalt tugevate peavaludega kiirabiga haiglasse tilgutite alla taastuma. Nende naiste ühiseks nimetajaks oli hormoonspiraal. See ajendas mind uurima milline on hormoonspiraali või hormoonide ja/või spiraali mõju naistele. Kas tegemist on pigem erandiga või laiemalt levinud tagajärgedega.

Koostatud küsimustikule vastas 246 naist vanuses 18-56+. Pea 42% vastanutest olid vanusevahemikus 36-45. Küsitluse tulemustest selgub, et 37% vastanutest kasutab või on kasutanud hormoonspiraali või muid hormonaalseid preparaate. Peaaegu pooleks olid naised kasutanud hormoonpreparaate kuni 3 aastat ja rohkem kui 3 aastat, alla 10% vastanutest vähem kui 1 aasta. 37% vastanutest kaebasid migreeni või regulaarse peavalu üle. Raua üledoos oli 1,6% vastanutest. 30% vastanutest kaebasid ärevushoogude üle. Terviseprobleemidest nimetati alakõhuvalu koos palavikuga, günekoloogilisi probleeme millele vastuseid pole leitud, peavaluhood oksendamisega, seletamatud halvad enesetunde hood, rauapuudus, paanikahood, migreenihood millele ei ole leitud põhjust. Psühholoogilistest probleemidest, millega on keeruline toime tulla, mainiti ärevushäiret ja depressiooni ligikaudu 80mnel korral. 3% vastanutest seostasid ärevushäireid hormoonide tarvitamisega. 15% kirjeldas kaotusvalu, kas otseselt leinaga või suurte eluliste muutustega seonduvalt, psüühiliste häirete algatajana. 15% vastanutest seostasid psühholoogilisi häireid lapse sünniga. Täiendavalt mainiti ka vägivaldset suhet ning suurem osa vastajatest leidsid alge lapsepõlvest.

  Ehitasin küsimustiku üles moel, mis toetas probleemide algeni jõudmist ning seeläbi teadlikkuse tõstmist. Kuidas selle teadlikkusega edasi liikuda?

Kaotusvalu
Kaotusvalu - lein, elumuutused, sh ka lapse sünniga kaasnev kaotusvalu kus elu muutub ettearvamatul moel - on keha ja meele normaalne reaktsioon muutusele. Miks Sa reageerid nii nagu Sa reageerid, kuidas sellega toime tulla, selle kohta leiad lähemat infot minu FB lehelt Interpreet Lein, kuhu postitan ka kaotusvaluga seonduvate töötubade kohta infot.

Lapsepõlve traumad
Lapsepõlvest alguse saanud kogemised käivad meiega kaasas ka täiskasvanu eas, kas teadlikult või teadvustamata. Nende eiramine või allasurumine ei muuda neid olematuks. Mida vanemaks muutume, seda tugevamalt lapsepõlve teemad üles kerkivad. Märka oma keha, reaktsioone, mälestusi ning leia seosed miks Sa teed elus just praegu selliseid valikuid nagu Sa teed ja miks reageerid just nii nagu Sa reageerid teatud olukordadele. Tihtipeale aitab teadvustamine terveneda ja astuda sammu täisväärtuslikuma elu suunas. Mõnikord on aga mustrid sügavad, lapsepõlvest jäänud templid tugevad ning vajavad teraapilist lähenemist.

Hormoonide mõju  naisele
Kuna küsitluse ajendiks oli hormoonide ja/või -spiraali mõju naisele, lisan siia viited teadlikkuse tõstmiseks juhul kui kasutad hormoonpreparaate või spiraali või kui kaalud nende kasutamist:
- vase mürgisus (inglise keeles) http://www.holistic-back-relief.com/copper-toxicity.html
- hormonaalsete preparaatide mõju (eesti keeles) https://www.youtube.com/watch?v=9FuPMvVO1d8&feature=youtu.be

Kokkuvõtteks lisan ühe kliendi lause, kes on sügavuti läbi käinud hormoonspiraali mõju keerulisimad kogemused, jõudes eluohtliku seisundini. Sellest kõigest läbi tulles, kirjutas ta nii: 
"Taipasin üht, kõik, mida tegin alateadlikult ja oma valikutes oli 90% õige. Kusagilt saatis mind kahtlus ja teiste liigne kuulamine. Tegelikkuses mu intuitsioon töötab küll! Armastan elu ja elada, kuhu see küll vahepeal kadus?!"

Soovitan ka Sinul ennekõike kuulata iseennast ning enda sisetundele järgneda. Märka oma keha reaktsioone ja ennem oluliste valikute tegemist küsi endalt kas see on Sulle parim tee. Sina tead ainukesena mis on Sulle kõige parem. Vahest on meil vaja toetust, et jõuda oma sisemise teadmiseni. Kui tunned, et vajad seda, luba seda endale.

Kui Sa tunned, et vajad abi tõstatunud teema lahendamiseks, pakun Sulle vahemikus 03.07-20.08. nõustamist erihinnaga 25 eur/1h. Kui Sinu vajadusest kasvab välja töötuba, on töötoa tasuks Sulle 5 eurot.

blogipilt

Viita sellele postitusele