Kategooriad:

Aita iseennast

12. jaanuar 2017


Märkan läbi meedia ja hoiakute tugevat sõnumit - aita teisi. Alateadlik sõnum seal on, et kui Sa aitad, oled Sa hea, väärtuslik, hinnatud inimene.
Kui ei aita, kui Sa oled (vaid) enda jaoks kõige olulisem, oled enesekeskne egoist ja sellega kaasneb hukkamõist.

Mida tähendab teise aitamine? Mida see Sinu jaoks tähendab?
Mil moel Sa käitud iseendaga ja teistega? Mis on need olukorrad mil Sa aitad teisi ja kui palju aitad Sa iseennast?

Kui Sa lähed kellegile appi, märka mis on Sinu ajend. Kas Sinu ajendiks on see, et kui teisele appi tõttad, oled Sa hea ja väärid tänu ning teatud laadi vastureaktsiooni selle teo eest. Või aitad selleks, et päästa teist inimest võimalikust keerulisest olukorrast? Mis ajendab Sind aitama teist inimest?

Tihtipeale kuulen ja märkan pettumust aitamise juures. "Ma aitasin teda aga tema mind ei aidanud siis kui mina abi vajasin." "Ta ei tänanudki mind, kui teda aitasin." Keerulisemal juhul - "tahtsin teda säästa, et ta keerulisse olukorda ei satuks ja ma sattusin ise väga keerulisesse situatsiooni ning justkui sain karistada aitamise eest".

Mis on Sinu ajend aitamisel?

Siit edasi mõtle, mil moel ja kui palju aitad Sa iseennast. Ühiskonna sõnum on väga tugev, rõhutades vajadust aidata teisi, toetades olukorda kus inimesed unustavad iseennast aidata. Tähelepanu on kogu aeg välisel, mida väljaspool iseennast teisiti teha oleks vaja, unustades põhitõe, et muutused ja aitamine algab iseenesest.

Lennuki pardal olles, lendu alustades tutvustavad stjuardessid mil moel tuleb toimida siis kui kabiinis tekib hapnikuvaegus. Tuleb Sulle meelde mis on esimene samm, mida Sina pead tegema kui hapnikumaskid välja hüppavad?
Esmalt paneb täiskasvanud inimene, sh ka ema või isa, hapnikumaski esmalt endale (loe: aitab esmalt iseennast) ja seejärel alles lapsele.
Paneb mõtlema? Kohati tundub vastuvõetamatu? Kuidas Sa oma last esmajärjekorras ei aita, nii ju peab....
Mis juhtub siis, kui paned lapsele hapnikumaski aga selle aja jooksul saab Sinu enda hapnik otsa ja Sind enam ei ole füüsilises kehas? Kuidas Sa siin oma last aitasid?

Igapäevases elus, mis on minu nägemus täna, aitan esmalt iseennast. Märkan ennast, enda vajadusi, enda takistusi, enda ilu ja ka enda inetust. Ma aitan ja toetan iseennast. Ennem kui ruttan kedagi teist aitama, pean mõistma kas see on minu koht kus aidata või tahan ma ära võtta teise inimese õppetundi, misläbi toetan tal oma rajalt kõrvale astumist ja vahest võtan ka teise koorma enda kanda seeläbi.

Aitamisel on mitu külge. Kuidas käitud iseendaga, teisi aidates. Vastutus, mida tihti kiputakse ära võtma sellelt, kelle kanda tegelikult vastutus on ja võttes talt võimaluse luua oma elus vajalik muutus.
Keegi teine ei saa Sinu elu elada kui vaid Sina ise. Nii nagu ei saa Sina elada kellegi teise elu.

Aita iseennast.

Namaste.

Meeli.Viita sellele postitusele